| | | AAA
Przedszkole Publiczne nr 3 z Oddziałami Specjalnymi im. J. Porazińskiej w Radomiu
Witamy na stronie przedszkola.

Aktualności

03 lutego 2021 19:29 | Aktualności

TELEWIZJA A ROZWÓJ MAŁEGO DZIECKA

W dzisiejszych czasach mamy do czynienia z ogromnym postępem technicznym, który ma bezpośredni wpływ na nas i nasze dzieci. Przez  ostatnie dziesięciolecia wysoka technologia stała się nieodłącznym elementem naszego życia, a przez ostatni rok jest czymś co determinuje naszą pracę, naukę i sposób spędzania czasu wolnego. Stanowiska naukowe co do stosunku dzieci i nowych technologii są obecnie skrajne i wahają się od całkowitych zakazów, po argumenty, że żyjemy w czasach, w których telewizja, Internet i multimedia są obecne i nie ma co temu zaprzeczać.

Jakie są zatem fakty?

            Fakty są takie, że bez technologii komputerowej i telewizji trudno by było żyć. Obecnie telefon z dostępem do szybkiego Internetu jest czymś tak powszechnym, że stało się oczywistym elementem codziennego funkcjonowania. Nikogo już nie dziwi widok małego dziecka np. czekającego w kolejce z telefonem w dłoni. Tak, małe dzieci korzystają z Internetu, oglądają bajki i filmiki. A tymczasem limit oglądania telewizji dla dzieci według zaleceń Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej, które są zgodne z tymi, o których mówi Światowa Organizacja Zdrowia to:

0 – 18msc wcale (za wyjątkiem rozmów video np. Skype),
18 – 24 msc - brak zaleceń minutowych, ale powinien być to jak najkrótszy kontakt, zawsze w aktywnej obecności rodzica,
2 – 5 lat – maksymalnie godzina dziennie, nadal zaleca się by odbywało się to w obecności rodzica.

Telewizja - dobra czy zła?

Telewizja to doskonały sposób na pozyskiwanie wiedzy, wystarczy dobrać odpowiednie bajki. Dzięki specjalnie przygotowanym programom i filmom dla dzieci, mały człowiek poznaje świat. Dowiaduje się o tym, co znajduje się na ziemi i w kosmosie, co jest dziś i co było przed tysiącami lat. Dziś każdy przedszkolak wie, że dawno temu żyły dinozaury,
a w kosmos latają rakiety. Maluchy często zadziwiają swoją wiedzą, którą zdobywają oglądając
programy i filmy edukacyjne.

Jednakże telewizja, to także godziny spędzone bez ruchu przed ekranem i pochłanianie informacji nie tylko tych przeznaczonych dla dzieci. Duże ilości czasu spędzane przed telewizorem prowadzą do problemów zdrowotnych. Najczęściej w tej kwestii wymieniane jest rosnąca liczba:

- przypadków opóźnionego rozwoju mowy,

- otyłych dzieci,

- pogłębiających się wad wzroku,

- wad postawy,

- kłopotów ze snem,

- nerwic wywołanych silnymi negatywnymi obrazami widzianymi w telewizji,

- słabszej wyobraźni u dzieci,

- uzależnień.

Należy pamiętać !

Aby telewizja była przyjacielem a nie wrogiem dziecka, należy zwracać szczególną uwagę na filmy i programy, które dziecko ogląda. Obecnie również kreskówki, do niedawna przeznaczone niemal wyłącznie dla najmłodszych, odznaczają się dużą dawką agresji czy nieodpowiedniego słownictwa. Wiele z nich kierowanych jest do nastoletnich a nawet dorosłych odbiorców, dlatego ważne jest co i jak długo ogląda nasze małe dziecko.

Jak dobierać odpowiednie bajki dla dziecka?

Wybór filmów dobrych dla dzieci powinien być tak samo przemyślany, jak w przypadku wyboru właściwej zabawki czy książki dla dziecka.

Zatem jakie bajki powinniśmy wybierać?

Bajki dla dzieci należy wybierać głównie pod kątem tego, jaki przekaz mogą dostarczyć naszym pociechom. Powinny to być historie, które pomogą dzieciom zrozumieć na czym polegają takie wartości, jak dobro i zło – jak je rozpoznawać i jak złu przeciwdziałać (bez użycia przemocy). Na liście dozwolonych bajek, powinny też znaleźć się te z nich, które pobudzają dziecięcą wyobraźnię. Dobre bajki dla dzieci uczą przyjaźni, opieki nad zwierzętami, czy jednostkami słabszymi, napiętnują złe postępowanie i pokazują wartości.

Bajki, powinniśmy też wybierać pod kątem występujących w nich postaci. Generalnie im prostsze tym lepiej. Przyjazne, miłe animacje i dostosowane dla dzieci słownictwo, nieskomplikowana akcja i spokojne piosenki.

Jakie bajki dla młodszych i starszych dzieci?

Bajki muszą również uwzględniać wiek dziecka. Dla dzieci najmłodszych; powinny to być proste historie, które pobudzają ich wyobraźnię, ale również przybliżą pewne pojęcia, takie jak: nazwy zwierząt, kolorów, pojazdów. Dla dzieci nieco starszych, dobrze jeśli historie prezentują  wydarzenia z udziałem realnych bohaterów oraz takie, które zachęcają dzieci do samodzielności
i wpajają już pewne zasady postępowania. W tej grupie wiekowej zaletą mogą być treści poszerzające informacje o świecie, życiu i ciele człowieka, rozwijające zainteresowania dziecka czy wprowadzające elementy języka obcego.

Co należy robić?

- do 2 roku życia staraj się unikać włączania bajek maluchom, to zalecenie AAP i wydaje się całkiem sensowne,

- specjaliści twierdzą, że najlepiej do telewizora usiąść razem z dzieckiem. Nie tylko jesteśmy wtedy w stanie kontrolować jakie bajki dziecko ogląda i selekcjonować treści, ale także w razie potrzeby omówić i przedyskutować z dzieckiem to, co zobaczyło. W poznawaniu świata, również przez telewizję, dziecko nadal potrzebuje naszego wsparcia,

- ustal limity czasowe, jeśli puszczasz bajkę sprawdź, obejrzyj czy na pewno jest dostosowana do wieku dziecka,

- zrób czasem przerwę od bajek,

- unikaj włączania bajek na 2 godziny przed snem.

            Pamiętajmy, że telewizja może być naszym sprzymierzeńcem w wychowaniu dzieci. Telewizja jest oknem na świat, bywa źródłem wielu cennych informacji, rozwija nasze zainteresowania i dostarcza aktualnej wiedzy o świecie. Ale jak ze wszystkiego, tak i z telewizji należy korzystać z rozwagą i rozsądkiem szczególnie, gdy w grę wchodzi rozwój małego dziecka. A więc drogi Rodzicu, bądź rozważnym towarzyszem swojego dziecka, zadbaj o jego komfort fizyczny, psychiczny i emocjonalny. Pamiętaj nie zawsze to, co oglądamy my, jest dobre także dla naszego dziecka. Zastanów się czy Twoje dziecko zanim usiadło do oglądania bajek miało odpowiednio dużo ruchu na świeżym powietrzu, czy rozmawialiście tego dnia o tym co się wydarzyło lub o czym myśli maluch, czy spędziliście kilka chwil razem. Jeśli tak, możesz być spokojny i na kilkanaście minut włączyć odpowiednio dobraną bajkę.

 

Źródło:

https://dzidziusiowo.pl/dziecko/wychowanie-i-rozwoj

https://domowa.tv/wplyw-bajek-i-telewizji-na-male-dzieci/

psychiatria-dzicięca.pl

Opracowały:

Lucyna Szymańska

Iza Brzeska

Przeczytano: 57 razy. Wydrukuj|Do góry