Akademia Aquafresh

W Polsce, próchnica u dzieci jest problemem społecznym. Statystycznie 60% trzylatków i aż 85,4% sześciolatków cierpi na tę chorobę Może rozpocząć się już od pojawienia się pierwszego ząbka, a pierwsze 3-6 lat życia dziecka są istotne dla rozwoju procesu próchniczego. Dlatego uczenie dzieci mycia ząbków po każdym posiłku już od pierwszych lat życia, a także budowanie świadomości potrzeby utrzymania jamy ustnej w odpowiedniej higienie jest warunkiem niezbędnym w powodzeniu działań profilaktycznych.

Próchnica zębów mlecznych powstaje najczęściej z powodu:

-podatności tkanek (być może mama lub tata mieli słabe zęby bądź parodontozę, a dziecko odziedziczyło po nich te problemy),

- złych nawyków żywieniowych i niedokładnej higieny jamy ustnej,

-spożywaniu słodyczy, napojów gazowanych,

- braku profilaktyki, niedokładne szczotkowanie lub w ogóle brak szczotkowania (!)

To sprawia, że coraz więcej przedszkolaków ma popsute zęby. A takich zaniedbań później już nie da się naprawić.

W związku z ochroną dzieci przed tym problemem, nasze Przedszkole przystąpiło do VIII edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacji Zdrowotnej Akademia Aquafresh, który koncentruje się na profilaktyce stomatologicznej dzieci w wieku przedszkolnym.

Celem programu jest przygotowanie dzieci w wieku przedszkolnym do samodzielnego dbania o higienę jamy ustnej i troski o swoje uzębienie.

Program realizowany jest we wszystkich grupach wiekowych poprzez udział dzieci
w zajęciach edukacyjnych, zabawach i konkursach. Podczas zajęć dzieci uczą się jak prawidłowo czyścić ząbki, dowiadują się jak codzienna dieta wpływa na stan zdrowia zębów, poznają budowę zęba, uczą się rozróżniać ząb zdrowy od chorego. Dodatkowo dzieci dowiedzą się jak dzielnie stawić czoła swoim lękom przed wizytą
u dentysty. We wszystkich zajęciach, dzieciom towarzyszyć będą bohaterowie Akademii Aquafresh – pastusie Lili, Bili i Milki. Oczywiście realizacja programu to nie tylko zajęcia teoretyczne. Od początku roku szkolnego przedszkolaki sukcesywnie czyszczą ząbki.

Program Akademii Aquafresh, wspomaga nauczycieli w realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego, pozwalając w bardzo ciekawy i nieszablonowy sposób, poprzez zabawę i ćwiczenia, wykształcić w dzieciach prawidłowe nawyki higieniczne. Tematyka zajęć prowadzona jest według scenariuszy przygotowanych przez ekspertów Akademii Aquafresh.

Ogólnopolski Program Profilaktyki Zdrowotnej Akademia Aquafresh uzyskał poparcie Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej oraz Polskiego Towarzystwa Lekarskiego.

Serdecznie zapraszamy Rodziców do włączenia się do programu. Specjalnie dla Was przygotowana jest Strefa dla Rodziców z materiałami edukacyjnymi i pomysłami na weekendowe zabawy.

Zapraszamy do odwiedzania strony internetowej programu www.akademia-aquafresh.pl oraz na profilu Akademii Aquafresh na Facebooku.

L. Szymańska