Przygotowanie dziecka do przedszkola.

Pierwsze dni  w przedszkolu to dla rodziców i ich pociech ogromne wydarzenie. Wiążą się z tym silne emocje,  które pojawiają się zarówno u dzieci jak i opiekunów. To, jak przebiegnie proces adaptacji w przedszkolu zależy w dużej mierze od wcześniejszego przygotowania malucha do wkroczenia w kolejny etap życia, jakim jest pójście do przedszkola. Dziecko boi się nie tylko tego co go spotka, ale przede wszystkim tego, że mama nie wróci.

Jak ułatwić dziecku pobyt w przedszkolu?

1. Nie przeciągaj pożegnania w szatni – pomóż dziecku się rozebrać, pocałuj je na pożegnanie i wyjdź. Im dłużej się żegnacie, tym trudniej będzie dziecku się z Tobą rozstać.
  2. Nie zabieraj dziecka do domu kiedy płacze przy rozstaniu – W ten sposób nie pomagasz mu w trudnej sytuacji, tylko uczysz wytrwałości. Jeśli zrobisz to choć raz będzie wiedziało, że łzami można dużo wymusić. Możesz być pewna, że przy kolejnej okazji będzie płakało jeszcze bardziej.
  3. Nie obiecuj: jeśli pójdziesz do przedszkola kupię Ci zabawkę – oczywiście możesz dziecku dać mały prezencik przy odbieraniu go z przedszkola, ale nie może on być formą przekupstwa.
  4. Kontroluj to, co mówisz. To bardzo ważne. Zamiast: już możemy wracać do domu, powiedz: teraz idziemy do domu. Różnica jest niby niewielka, ale zauważ, że pierwsze zdanie ma negatywny wydźwięk. Sugeruje, że przedszkole jest dla dziecka sytuacją przymusową, drugie – nie, jest neutralne.
  5. Nie wymuszaj na dziecku żeby zaraz po przyjściu do domu opowiedziało, co wydarzyło się w przedszkolu. To powoduje niepotrzebny stres. Lepiej poczekać, aż dziecko samo poruszy temat.
  6. Bądź na czas. Przyprowadzaj i odbieraj dziecko punktualnie. Rano dziecko musi się przestawić, jeśli spóźniacie się na zajęcia, jesteś zestresowana, śpieszysz się, nic dobrego z tego nie wyjdzie. Poza tym dziecko, jak gąbka, chłonie Twoje emocje. To samo z odbieraniem. Jeśli umawiasz się, że przyjdziesz po podwieczorku, dotrzymaj umowy. Dziecko dużo pewniej czuje się w przedszkolu, jeśli wie kiedy po nie przyjdziesz i może na Tobie polegać.

Pamiętaj, że nawet jeśli znajdziesz idealne przedszkole i dobrze przygotujesz dziecko, i tak Twój maluch ma prawo wyrażać sprzeciw i niezadowolenie - w końcu w jego życiu zaszła radykalna zmiana i potrzeba czasu, aby ją zaakceptował.